2011 – 2012

Student Achievements in Inter-School Activities

Organizer /
Name of Event

Category

Award

Winners

13th Inter-School
Trampoline
Championships
Organized by
The Gymnastics
Association
of Hong Kong

 

Boys Individual
B Grade

3rd Runner-Up

Au Hin Choi (S3)

Boys Individual
B Grade

5th Runner-Up

Yau Wai Leung (S3)

Boys Group
B Grade

Champion

Au Hin Choi (S3)
Choi Shing Yan (S3)
Chua Kwok Kui (S3)
Yau Wai Leung (S3)
Sin Man Ting (S4)

Boys Group
B Grade

1st Runner-Up

Ng Sze Yuen (S1)
Sang Chiu Nam (S1)
Chan Chiu Kin (S1)
Lai Chun Wah (S1)
Li Chun Man (S1)
Chua Kwok Kui (S3)

Girls Group
C Grade
4th Runner-Up Lo Anna (S2)
Mou Ka Man (S2)

Gymnastics
Competition
Co-Organized by
Tuen Mun
Yan Oi Tong
and The
Gymnastics
Association
of Hong Kong

Gymnastics

(Open Group) Boys

Champion

Au Hin Choi (S3)

1st Runner-Up Sin Man Ting (S4)
2nd Runner-Up Choi Shing Yan (S3)
Gymnastics
(Open Group) Girls
1st Runner-Up Yiu Lai Fong (S6)
Box Horse Secondary
Section Boys Team
Competition
1st Runner-Up Au Hin Choi (S3)
Choi Shing Yan (S3)
Sin Man Ting (S4)
Yau Wai Leung (S3)
2nd Runner-Up Ngan Yung Lam (S5)
Lo Hin Yeung (S5)
Yu King Leung (S6)
Box Horse
Secondary
Section Girls Team
Competition

Champion

Yiu Lai Fong (S6)
Keung Hing Wun (S5)
Po Ka Wan (S5)
Trampoline
Secondary
Section
Boys Individual
Competition

Champion

Kwan Ho Wing (S6)
1st Runner-Up Li Cheung Hing (S4)
2nd Runner-Up Sin Man Ting (S4)

Trampoline
Secondary
Section
Girls Individual
Competition

Champion

Yiu Lai Fong (S6)

2nd Runner-Up Lo Anna (S2)
3rd Runner-Up Yiu Shu Man (S3)

Small Trampoline
Secondary
Section
Boys Individual
Competition

Champion

Li Cheung Hing (S4)

1st Runner-Up

Au Hin Choi (S3)

3rd Runner-Up Kwan Ho Wing (S6)

Small Trampoline
Secondary
Section
Girls Individual
Competition

2nd Runner-Up

Yiu Lai Fong (S6)

Small Trampoline
Secondary
Section
Boys Team
Competition

Champion

Au Hin Choi (S3)
Choi Shing Yan (S3)
Sin Man Ting (S4)
Yau Wai Leung (S3)

1st Runner-Up

Li Cheung Hing (S4)
Yu King Leung (S6)
Kwan Ho Wing (S6)
Lo Hin Yeung (S5)

Small Trampoline
Secondary
Section
Girls Team
Competition

2nd Runner-Up

Yiu Lai Fong (S6)
Yiu Shu Man (S3)
Tung Wing Han (S3)
Lam Pui Yan (S3)
Lo Anna (S2)

Hong Kong Schools
Music and Speech
Association /
63rd Hong Kong
Schools Speech
Festival
(English Division)

Solo Verse Speaking
Secondary 1 Girls

Merit

Kwok Wing Chun (S1)
Chan Tsz Ting (S1)
Li Lok Yiu (S1)
Tsui Ngai Lam Xeres (S1)
Tsui Wai Ching (S1)

Dramatic Duologue
Secondary 2 Girls

Merit

Lai Hiu Yan (S2)
Chan Shuk Ying (S2)
Ung Nga Yui (S2)
Law Lok Kwan (S2)
Wong Chung Yan Joan(S2)
Chan Tsz Shan (S2)

Solo Verse Speaking
Secondary 2 Girls

Merit

Tsang Pak Ki (S2)
Yip Sin Yu (S2)
Tang Wing Yin (S2)
Chan Wing Tung (S2)
Kwok Man Chi (S2)
Leung Ka Man (S2)

Solo Verse Speaking
Secondary 2 Boys

Merit

Ng Andre (S2)
Cheung Chun Ho (S2)
Tse Chu On (S2)
Woo Chun Lok (S2)
Wang Ho Pan (S2)

2nd Place Woo Chun Lok (S2)

Solo Verse Speaking
Secondary 3 Girls

Merit

Chui Yee Ping (S3)
Ho Wing Ki Emily (S3)
Kong Ching Man (S3)
Law Hei Lam (S3)
Lee Cheuk Lam (S3)
Wong Kin Yi (S3)
Shen Cheuk Kiu (S3)
Wong In Ki (S3)
Choi Mei Po (S3)
Wong Hing Yee (S3)
Wong Pui Yan (S3)

Solo Verse Speaking
Secondary 3 Boys

Merit

Tsui Ying Kam Regal (S3)
Chu Ho Tak (S3)

Hong Kong Schools
Music and Speech
Association /
63rd Hong Kong
Schools Speech
Festival
(Chinese Division)

散文獨誦-普通話
中學一/二年級
女子組

優良

鄧潁燕(S2)

良好

文靖彤(S1) 陳詠彤(S2)

散文獨誦-普通話
中學一/二年級
男子組

優良

黃灝濱(S2)

散文獨誦-普通話
中學三/四年級
男子組

優良

容依唯(S3)

季軍

楊逸軒(S3)

詩詞獨誦-普通話
中學一/二年級
男子組
優良 曾栢淇(S2)
詩詞獨誦-普通話
中學三/四年級
女子組
季軍 羅迦齡(S4)
優良 潘可琳(S4)
散文獨誦-粵語
中學一年級
女子組
良好 張紅美(S1)
散文獨誦-粵語
中學二年級
男子組
良好 劉沛彥(S2)

Hong Kong Schools
Music and Speech
Association /
63rd Hong Kong
Schools Speech
Festival
(Chinese Division)

詩詞獨誦-粵語
中學一年級
女子組
優良 郭泳津(S1)
詩詞獨誦-粵語
中學二/四年級
男子組
優良 蘇銳鋒(S2)
良好 何子泰(S4)
散文獨誦-粵語
中學四年級
女子組
優良 張子莊(S4) 劉翠玉(S4)
良好 蔡美儀(S4)
詩詞獨誦-粵語
中學五年級
女子組
良好 李寶怡(S5)
凌優幸(S5)
歌詞獨誦-粵語
中學一至三年級
優良 王上文(S2)
良好 何紫晴(S2)
中三、四級
宗教作品
(基督教經文)
-粵/普
優良 潘杰玲(S4)
中文集頌-普通話
中學一/二年級
優良 S1
二人朗誦-粵語
中學一/二年級
優良 黃佩恩(S2) 蘇穎婷(S2)
良好

潘雅倩(S1) 周瑩穎(S1)
陳淑盈(S2) 黎曉欣(S2)

二人朗誦-粵語
中學三、四年級
季軍 莊嘉彤(S3) 馮凱恩(S3)
二人朗誦-粵語
中學五至七年級
亞軍 王星翔(S5) 張正雄(S5)
季軍 曾月明(S5) 顏婧諾(S5)

Hong Kong Schools
Music and Speech
Association /
64th Hong Kong
Schools Music
Festival

Piano Solo
–Grade 3

Merit

鄧天晴 Tang Tin Ching (S1)

Recorder
Ensemble
Secondary
Section
Merit Chan Kei (S2)
Chan Shuk Ying (S2)
Law Lok Kwan (S2)
Law Kai Chung (S2)
Tang Wing Yin (S2)
Chung Yiu Cho (S2)
Lam Chi Ling (S2)
Recorder Duet Champion Chan Shuk Ying (S2)
Law Lok Kwan (S2)
Piano Solo
– Grade 2
Good Chan Si Ching (S2)
Guitar Solo

– Beginner
Good Chan Tsz Shan (S2)
Piano Solo
– Grade 7
Good Law Kai Chung (S2)
Ho Lai Ki (S4)
Piano Solo
– Grade 8
Good Wong Sze Wai (S4)
Violin Solo
– Grade 3
Merit Fung Pui Lam (S5)
2011/12
District
18 Dance
Sport Council
Latin & Samba
Dance
2nd Runner-Up Ching Hoi Lam (S2)
2011 District 18
Dance Sport Council
Elite Representatives
Selection Competition
Latin Dance Champion
for the
first 4
rounds
Lau Yuk Ying (S1)
Wong Hei (S1)
Lee Sum Yu (S1)
Tsui San Yuet (S1)
Lai Mung Yiu (S1)
Chow Yi Kwan (S1)
Fung Hoi Yan (S3)
Asia Sports
Council Latin
Dance
Competition
Latin Dance,
Cha Cha
& Rumba
2nd Runner-Up Yuen Yuk Wai (S3)
Hong Kong Dance Institute
Teen Rising Star Selection Competition
Merit Lau Tsz Shan (S1)
Tsui Ngai Lam Xeres (S1)
2011/2012
Shatin Drama Festival
Most
Promising
Actress
Award
Chu Hiu Shan (S3)
Design Competition for
Icon for Equality of Genders
Champion Wong Tsz Man (S5)
Handball Organization of Hong Kong
Hong Kong Beach Handball Competition
2nd Runner-Up Chan Hon Man (S5)
Cheung Sin Tung (S5)
Wong Ho Kuen (S5)
Jim Kwok Wai (S5)
Fung Ka Chun (S5)
Wan Tsz To (S5)
YMCA and The Yuen Yuen Institute
Yuen Long Student Ambassador
Champion Ling Yuko (S5)
Champion
& The Most
Dedicated
Award
Chang Kit Shan Fiona (S5)

Leisure & Cultural Services Department
Folk Song Competition

Merit Cheung Ching Hung (S5)
Yip Ho Sum (S5)

Scout Association of Hong Kong –
The Friends of Scouting
“Like” Family Members –
Comic Design Competition

Merit

Ng Ka Lam (S3)

Yuen Long City Hall
Christmas Card Design Competition

Merit

Ng Ka Lam (S3)
Shum Tsz Lam (S3)

Cooperation for Assistance
of Tin Shui Wai Residents
Christmas Card Design Competition
Secondary Section

2nd Runner-Up Ng Ka Lam (S3)
2012 Hua Xia Cup Mathematics Olympiad Competition
Heats for Hong Kong Region
2nd Award Lau Yuk Ying (S1)
Kong Cheuk Hei (S1)
Li Ka Shing (S1)
Tsang Pak Ki (S2)
3rd Award Ho Suet Ying Christy (S1)
Leung Yuk Yee (S1)

2012 Hua Xia Cup Mathematics Olympiad Competition
Heats for South China Region

3rd Award Tsang Pak Ki (S2)
2012 Hong Kong-Macau Mathematics Olympia Open Competition
Hong Kong-Macau Cup
Gold Award Ho Suet Ying Christy (S1)
Silver Award Tsang Pak Ki (S2)
Tang Ying Chi (S5)
Bronze Award Li Ka Shing (S1)
Hui Lai Yi (S2)
Chan Chit Wang (S5)
Leung Pak Hei (S5)
Man Chong Kei (S5)
Po Leung Kuk 14th Contest for
Hong Kong Youth Mathematical High Achievers
Bronze Award Hui Lai Yi (S2)
Tsang Pak Ki (S2)